Szafi Life fehérjedús falafel alappor

Lehet egy gyorsétel egészséges?

Falafel gyorsétel egészségesen? Általánosságban ha ezt a kérdést feltennénk akár egy laikusnak, a válasza “nem” lenne.

A gyorsételek fogalma gyakran összekapcsolódik az “egészségtelen”, vagy “hízlaló” jelzővel, ami a legtöbb gyorsételre jellemző összetevő miatt nem is áll távol a valóságtól. A különféle csomagolt kész-, félkész-, fagyasztott élelmiszerek és a gyorséttermekben kapható ételek általában rengeteg rossz minőségű zsírt, finomított szénhirátot, cukrot, tartósítószert, adalékot tartalmaznak és nagyon kevés hasznos makrotápanyag található bennük, mint pl. vitaminok, nyomelemek, ásványi anyagok. Éppen ezért az egészséges táplálkozási ajánlások alapján csak nagyon ritkán ajánlott ilyen élelmiszereket fogyasztani, ha szeretnénk az egészségünket megőrizni.

De mi lenne, ha létezne egy olyan gyorsan elkészíthető étel, ami teljes értékű, adalékanyagmentes, tele van hasznos tápanyagokkal és ez a gyorsétel megfelelne az egészséges táplálkozási ajánlásoknak?

Pontosan ilyen kivétel a Szafi Life fehérjeús falafel por, ami összetételéből adódóan egy pillanatra sem vehető egy kalap alá az egészségkockázatot rejtő hagyományos gyorsételekkel.

Ha szeretnéd tudni miért olyan különleges a Szafi Life fehérjedús falafel alappor és miért érdemes beépíteni az egészséges, változatos étrendbe, tarts velünk!

NÖVÉNYI ALAPÚ, ROSTBAN GAZDAG, GLUTÉNMENTES ÉS ZSÍRSZEGÉNY! – ezt mind tudja egyszerre.

A Szafi Life fehérjedús falafel alappor garantáltan gluténmentes, vegán, tehát állati eredetű terméket egyáltalán nem tartalmaz, ennek ellenére növényi fehérjében igen gazdag és még az élelmi rost tartalma is kiemelkedő.

Az ételkészítés során a falafel nem szívja meg magát sok olajjal, így sokkal kevesebb zsírt, ezáltal kevesebb kalóriát tartalmaz, mint a hagyományos társai. Ezáltal energiacsökkentett étrend (pl. fogyókúra, szálkásító étrend) esetén is bátran fogyasztható. Nem tartalmaz adalékanyagot, tartósítószert, sem ipari zsiradékot, hozzáadott cukrot, módosított keményítőt. Összetételéből adódóan nagyon lassan felszívódó szénhidrátforrás, tehát alacsony a glikémiás indexe.

Ezáltal fogyaszthatják IR-esek, cukorbetegek és egyéb szénhidrát-anyagcsere betegségben szenvedők is, mivel lassan és egyenletesen emeli meg a vércukorszintet. Jelentős növényi fehérjeforrás, így vegán vagy vegetáriánus étrendben sem kell tartanod a fehérjehiánytól és húsmentes napokon is megállja a helyét. Sportolóknak is jó alternatíva az állati fehérje helyettesítésére. Mindemellett természetesen isteni finom, így az egészségtudatos életmód követése nem jár lemondásokkal!

Vegyük most sorra pontosan mit tartalmaz a Szafi Life fehérjedús falafel alappor és ezeknek az összetevőknek milyen táplálkozás-élettani előnyei ismertek!

BORSÓFEHÉRJE:

A borsófehérje napjainkban egyre népszerűbb növényi fehérjeforrás. A zöldborsóból kivont protein jó alternatívája lehet az állati eredetű fehérjéknek, hiszen a hüvelyesek fehérjetartalma a húsokéval vetekszik, miközben rengeteg egészségre előnyös tulajdonságuk van. Például az állati eredetű termékekkel szemben nem tartalmaznak telített zsírt és koleszterint. A túlzott telített zsír és koleszterin bevitel betegségkockázat növelő hatása tudományosan alátámasztott tény, ezért érdemes az állati eredetű élelmiszereket csökkenteni az étrendünkben, azokat növényi alternatívákkal helyettesíteni néhány étkezésben, vagy heti rendszerességgel 1-1 nap erejéig.

Olyanok számára is remek fehérjeforrás lehet, akik különféle diétás előírások miatt nehezen jutnak elegendő fehérjéhez mint a vegánok, vagy összetett ételallergiában/ételintoleranciában szenvedők – pl. tej-, tojás-, szója allergia, vagy hisztamin intolerancia esetén.

A kutatások alapján a borófehérje ugyanolyan hatású az izomfehérje szintézisre, mint az állati eredetű fehérje (pl. tejfehérje), így sportolóknak, fogyókúrában az izommegtartáshoz vagy egyéb magas fehérjetartalmú étrend esetén is eredményesen alkalmazható egy kiegyensúlyozott étrend részeként.

A borsófehérje könnyen emészthető, így akik különféle okokból nem tudják emészteni a tejfehérjét, vagy például a szóját, nekik tökéletes alternatíva lehet az étrendben, mint fehérjeforrás.

Érdemes tudni, hogy a növényi fehérjék előretörése nem divathóbort. Az elmúlt évek táplálkozás-élettani kutatásai világosan kimutatták ezek előnyeit az állati eredetű termékekkel szemben. A nyugati típusú, állati termékekben gazdag táplálkozás számos civilizációs betegség kockázatát hordozza magában, mint a szív-érrendszeri betegségek, vagy a cukorbetegség. Ezzel szemben a növényi alapú étrend protektív hatását és egészségügyi előnyeit megannyi tanulmány igazolja.

CSICSERIBORSÓ LISZT:

A csicseriborsó a borsófehérjéhez hasonlóan egy remek növényi fehérjeforrás. Azonban a liszt a fehérjén kívül élelmi rostban és összetett szénhidrátokban is gazdag, emellett nagyon magas a makrotápanyag tartalma. Rengeteg vasat, folsavat, káliumot, B1-, B6-vitamint, rezet, magnéziumot, mangánt, szelént és cinket is tartalmaz. Beltartalmi értékei miatt tehát méltó résztvevője lehet egy egészséges étrendnek.

Magas élelmi rost tartalma miatt sokkal job választás, mint a finomított lisztek (pl. fehér búzaliszt vagy gluténmentes alternatívái, mint a kukoricaliszt, a burgonyakeményítő). Az egészséges táplálkozás egyik legfontosabb eleme az elegendő rostbevitel. 

A magas rosttartalmú étrend véd a szív-érrendszeri betegségek, az elhízás, a cukorbetegség, egyes daganatok kialakulása ellen. A rostok jótékonyan hatnak az emésztésre, csökkentik a telített zsírsavak és a koleszterin felszívódását, lassítják a vércukorszint emelkedését és növelik a teltségérzetet. Kiemelt szerepük van az egészséges bélflóra fenntartásában, vagy kialakulásában. Mind a megelőzésben, mind a különféle egészségi problémák, vagy elhízás esetén fontos funkciót kapnak az eredményes kezelés részeként.

BAMBUSZROST:

A Szafi Life fehérjedús falafel por magas élelmirost tartalma a tudatosan válogatott összetevőknek köszönhető, ezért került bele bambuszrost is. Ez az összetevő konyhatechnológiai oldalról is fontos, hiszen nagyon jó vízmegkötő tulajdonsággal rendelkezik, így a liszt helyettesítőjeként segít, hogy a tészta megfelelő, formázható állagot kapjon.

A bambuszrost egy vízben nem oldódó étkezési rost. A vízben nem oldódó rostoknak számos jótékony élettani hatása van. Csökkentik a bélben a tranzitidőd (vagyis gyorsabban halad át a salakanyag), emiatt a káros, toxikus anyagoknak nincs idejük visszaszívódni a vastagbélben. Az esetlegesen kórokozó mikroorganizmusok is nagyobb számban ürülnek, mivel a rostok megkötik azokat. Megnövelik a székletmasszát, ezáltal enyhe nyomást, stimulációt gyakorolnak a bélfalra, folyamatosan „edzésben” tartva azt, így megelőzhető a vastagbél kiöblösödése (diverticulosis), a székrekedés és megőrizhető a bél egészsége. 

A rostok csökkentik a szénhidrátok és zsírok felszívódási sebességét és mennyiségét is. Óriási szerepük van a cukorbetegség és az elhízás megelőzésében, kezelésében, mivel nemcsak a jóllakottság érzését nyújtják, hanem egészséges egyensúlyban tartják a vércukorszintet is.

KÖLESLISZT:

A köles természetesen gluténmentes, így cöliákiások, glutén-szenzitív enteropátiban (NCGS), búzaallergiában szenvedők, vagy egyéb okból gluténmentes étrendet követők is fogyaszthatják.

A köles egy tápanyagban gazdag, összetett szénhidrát forrás, emellett többszörösen telítetlen zsírsavakat és sok fehérjét is tartalmaz. Aminosavak közül magasabb metionin és cisztein tartalma a máj védelmében játszik fontos szerepet. Kiemelkedő B1, B2, B3, B5, B6, folsav, vas, réz, mangán, magnézium, cink, élelmi rost és antioxidáns tartalma valóságos „szuperélelmiszerré” teszi. 

Sőt, mi több. Ha szíveden viseled a környezetvédelmi kérdéseket, van még egy érdekes hírünk: a kutatók arra jutottak, hogy a köles termesztése fenntartható, így a jövő mezőgazdasági törekvéseibe is beilleszthető.

Pajzsmirigy betegek körében a köles goitrogén tartalma miatt számos rémhír terjeng. A goitrogén anyagok ronthatják a pajzsmirigy működését, mivel bizonyos mértékben gátolják a pajzsmirigy jódfelvételét, továbbá gátolják a pajzsmirigy peroxidáz (TPO) tevékenységét, ezzel rontva a hormontermelő funkcióját. 

Mielőtt azonban teljesen elborzadnál, fontos tudni: a goitrogén anyagok hő hatására elbomlanak, tehát főzéssel, sütéssel hatástalaníthatók, vagy jelentéktelen szintre csökkenthetők! Számos élemiszer (pl. brokkoli, káposztafélék, földimogyoró) tartalmaz ún. goitrogén anyagokat, azonban ezek normális mértékű fogyasztása a kutatások alapján nem befolyásolja negatívan a pajzsmirigy működését.

A kölest érintő aggodalmak tehát alaptalanok, amennyiben betartjuk a megfelelő konyhatechnológiai eljárásokra és a kiegyensúlyozott, változatos táplálkozásra vonatkozó javaslatokat.

ÚTIFŰ MAGHÉJ:

Az útifű maghéj egy vízben oldódó rost, vízzel keveredve géles, kocsonyás állagot képez. A rostok ezen típusa csökkenti a koleszterinszintet azáltal, hogy megkötik és nem engedik azokat visszaszívódni a véráramba, tehát gyakorlatilag a felesleg távozik a széklettel. A vízben oldódó rostok másik nagyszerű hatása, hogy javítják a szénhidrát-anyagcserét, vagyis jó hatást gyakorolnak a vércukorszintre.  A psyllium kb. 55%-a fermentálódik a vastagbélben, vagyis a meg nem emésztett részek táplálékul szolgálnak a vastagbél baktériumai számára, elősegítve ezzel a jótékony bélflóra kialakulását és a bélfal egészségét, ez pedig a szervezet egészére pozitív hatást gyakorol.

A helyes bélflóra többek között hozzájárul a túlsúly, az inzulinrezisztencia, a szív- és érrendszeri betegségek és feltételezhetően a gyulladásos bélbetegségek megelőzéséhez, de a más kialakult betegségek kezelésében is kulcsszerepet játszik. Még a hangulatra is hatással van, így például a depresszió kialakulásában és kezelésében is fontos szerepet tölt be.

Így fogyaszd! – dietetikus tipp

  1. Készítsd el a falafelt a csomagoláson található útmutató alapján.
  2. Csinálj egy nagy adag színes salátát, tedd bele a kedvenc zöldségeidet (pl. uborkát, paradicsomot, lilahagymát) és tetszőleges zöldleveleseket.
  3. Készíts mártogatóst növényi joghurtból fokhagymával, citrommal, zöldfűszerekkel.
  4. Sportolás vagy nagyobb energiaigény esetén tálald sütőben sült fűszeres krumplival, amihez használj Szafi Reform avokádó olajat és Szafi Reform sültburgonya fűszersót.

Egészségedre!

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .