Pontosan mit csinál a dietetikus?

A „diéta” fogalma a legtöbb ember fejében leginkább a fogyókúrával egyenlő, vagy a gyomorrontás utáni kímélő étkezéssel. Pedig a dietetika ennél jóval messzebbre terjed, jelentősége kiemelkedő a különböző betegségek megelőzésében és gyógyításában egyaránt. Többezer évre visszanyúló tudomány, ami az orvoslással együtt fejlődött, de mellette számos társtudomány ismeretanyagát is alkalmazza.

A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ) szervezésében július első hetében zajlott a Dietetikusok hete, ami alatt a közösségi média felületein igyekeztek közelebbről megismertetni az emberekkel a dietetikusi munka fogalmát és területeit. Emellett régóta zajlik az #úgyeszemmintegydietetikus mozgalom, melynek keretében a táplálkozástudományi szakemberek saját példájukon keresztül mutatják be az egészséges táplálkozás irányelveinek hétköznapi megvalósítását.

Következő cikkünkben szeretnénk ezt a témát egy kicsit tovább boncolgatni és megismertetni veled a dietetika jelentőségét.

Egy kis történelem

A dietetika a görög „diaita” életmód, életvitel szóból származik és „diaitétiké tekhné”-nek, az életmódot, életvitelt szabályozó mesterségnek, művészetnek nevezték. A tudósok már évezredekkel ezelőtt is biztosak voltak a táplálkozás és az egészség kapcsolatában. Hippokratész a Corpus Hippocraticumban külön fejezeteket szentelt a táplálkozásnak és az egészséges életmódnak. Celsus (1. század) nyolc könyve közül négy a dietetikát taglalja. Galénosz (129-201) „Az egészségvédelemről” című könyvében a dietetikát az egészség és a betegség közötti átmenetben gondolkodva fejti ki. Egy többezer éves kínai orvosi könyvben az orvost az első, a dieteikust a második helyen említi a betegségek megelőzésével kapcsolatban.

A 19. század második felében alakult meg a klinikai dietetika, mely a betegágynál végzett élettani anyagcsere-vizsgálatokra épül. Ekkoriban már számos egészségügyi szakember és kutató hangsúlyozta a táplálkozás jelentőségét a betegségek megelőzésében és gyógyításában, köszönhetően az újabb kutatásoknak és az egyre bővülő tudományos ismereteknek. Max Rubner (1854-1932) 1902-ben írta le az emberi test energiaszükségletét, munkásságában nagy hangsúlyt fektetett az energia-egyensúly fogalmára és a kalóriabevitellel kapcsolatos útmutatásokra. Ivan Petrovics Pavlov (1881-1936) az emésztés-élettani kutatásokban hozott áttörést.

Számos szanatórium nyílt, ahol diétás előírásokkal és életmódbeli változtatásokkal (pl. napi torna, dohányzás, alkohol elhagyása) gyógyították az embereket. Bircher-Benner, Maximilian (1867-1939) 1904-ben Zürichben megnyitotta „Eleven erő” szanatóriumát, ahol a betegeket gyógyétrenddel kezelték, a napi táplálék legalább fele „nyers kosztból” állt. Az Amerika Egyesült Államokban Kellogg, John Harvey (1852-1943) által javasolt étrend joghurton, diófélén alapuló vegetáriánus táplálkozás. Testvérével együtt kezdték el gyártani a ma is jól ismert gabonapelyheket.

Ki az a dietetikus?

A dietetikus egyetemi végzettséggel rendelkezik, aki a táplálkozástudományt egészséges és beteg emberek gyógyítására és egészségnevelésére alkalmazza. Emellett a dietetikus élelmezési feladatokat is elláthat, így a közétkeztetésben és betegélelmezésben is kiemelkedő szerepe van. A speciális diétát igénylő étlapokat (például az iskolai menzán a glutén- vagy tejmentes menüt vagy a kórházi étlapokat) kizárólag dietetikus végzettséggel rendelkező személy állíthatja össze. Tevékenységi körébe tartozik a táplálkozási tanácsadás, egyéni táplálkozási útmutatók és étrendek írása, a csoportos tanácsadás, az étlaptervezés, különböző cégek, szervezetek szakmai támogatása, de sokan végeznek kutatói munkát is.

A dietetikus 8 féléven keresztül tanul azért, hogy betéve tudja a szervezeted működését, a különböző ételek, élelmiszerek, tápanyagok táplálkozás-élettani hatásit. Többek között olyan tantárgyai vannak, mint az anatómia, élettan, kórélettan, belgyógyászat, ápolástan, orvosi latin, biológia, biokémia, kémia, gyógyszertan, élelmiszer- és áruismeret, élelmiszerkészítési technológia, valamint rengeteg gyakorlat kórházakban és közétkeztetésben. A dietetikusnak egyszerre kell rutinosan mozognia a konyhában, ismernie kell a hagyományos és diétás ételkészítés minden csínját-bínját, eközben pontosan tudnia kell, hogy melyik ételnek milyen hatása van a szervezet működésére. 

Táplálkozástudományi tanulmányait nem hagyhatja abba a diploma megszerzése után sem, hiszen folyamatos szakmai továbbképzésen kell részt vennie és 5 évente meg kell újítania működési engedélyét.

Miben segíthet neked egy dietetikus?

Vannak betegségek, melyek kezelésében közismert a diéta szerepe, ilyen például a cukorbetegség, vagy az elhízás. Azonban nem is gondolnád mennyi mindenre van kihatással a táplálkozás (gyakorlatilag a szervezetedben mindenre) és hányféle betegség kezelhető a megfelelő étrenddel.

 A dietetikus tehát nem csak a fogyásban tud segíteni, de képzett lesz az emésztőrendszer betegségeivel kapcsolatban a szájüregtől a gyomron, májon, epén, hasnyálmirigyen, vékony- és vastagbélen keresztül a végbélig, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a vesebetegségek, a légzőszervi betegségek, az immunológiai-, vérképzési-, endokrin-, mozgásszervi-, idegrendszeri- és daganatos megbetegedések, a műtéti eljárások körüli étrendekkel és a mesterséges táplálással kapcsolatban is. Lefordítva tehát ha például gyomorfekélyed, epeköved, pajzsmirigy alulműködésed, terhességi diabéteszed van, vagy vashiánnyal, gluténérzékenységgel, crohn betegséggel, magasvérnyomással, veseelégtelenséggel küzdesz, a dietetikus pontosan tudni fogja hogyan működik az a szerved és milyen étrenddel lehet hatni rá. 

Ráadásul értelmezni tudja majd a labor leletedet és a latinul írt orvosi papírokat is.

A dietetikus ismeri az ételek alapanyagait, összetételét és szinte pontosan tudja miben hány kalória van, melyek a szénhidrát-, fehérje-, zsírforrások, miben mennyi rost, víz, vitamin, ásványi anyag található és hogyan kell kivitelezni az egészséges, betegségmegelőző étrendet a hétköznapokban. Feladata, hogy megtanítsa az embereknek hogyan állítsák össze az étrendjüket úgy, hogy támogassák a szervezetük egészséges működését és elkerüljék a betegségeket.

A dietetikus az egészség megőrzésére és a betegségek gyógyítására esküdött fel az étrenden és életmódon keresztül. Kész és nyitott arra, hogy tudását másoknak is átadja, ezzel formával az emberek egészséggel kapcsolatos tudását és hozzáállását. Empatikus és kapcsolatteremtő készsége nem csak kívánatos tulajdonság, de az egyetemi képzés alatt meg is tanulja: pszichológián, kommunikációs gyakorlatokon keresztül. A dietetikus leginkább a táplálkozáshoz és a helyes életmód kialakításához ért, de hidat képez az orvos- és természettudományok, a pszichológiai és életvezetési tanácsadás, a sport- és rekreáció, de még a vendéglátás területei között is.

Bátran fordulhatsz hozzá tehát ha életmódváltás előtt állsz és az egészségedet szeretnéd megőrizni, de akkor is, hogyha már kialakult betegséged van.

Tudtad?

A Szafi Products Kft. dietetikusa készséggel segít neked, ha elakadtál a táplálkozás útvesztőjében. Kérdésedet felteheted a dietetikus@szafi-products.hu e-mail címen!

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .