CANDIDA – DIÉTA VAGY ÉLETMÓDVÁLTÁS?

Tisztázzuk!

A Candida albicans egy gombafaj, ami a normál flóra résztvevője. Az emberi szervezetben a bőrön, nyálkahártyán, hüvelyben, bélben természetes módon jelen van. Alapesetben nem okoz gondot, azonban túlszaporodása különféle megbetegedéseket és tüneteket okoz. A Candida albicans akkor tud elszaporodni, ha a normál flóra valami miatt felborul. Ez megtörténhet helytelen életmód (helytelen táplálkozás, mozgásszegény életmód, alváshiány, alkoholfogyasztás, dohányzás, droghasználat), gyógyszeres kezelés (pl. antibiotikumok, immunszupresszánsok), műtétek, stressz hatására is. Nagyobb eséllyel alakul ki túlsúlyos egyéneknél, cukorbetegségben vagy immunhiányos állapotokban (pl. AIDS), hematológiai betegségekben, terhesség során és műtétek után. A cancida fertőzés a tévhitekkel ellentétben nem csak a nőket érintő hüvelygombával azonos: Candida által okozott gombás fertőzés alakulhat ki a bőrön, a szájban, nyelőcsőben és emésztőrendszerben (bélben). Leggyakrabban azonban mégis nőként szenvedhetünk tőle hónapokon, akár éveken keresztül vissza—visszatérő fertőzésekkel. A hüvelygomba is a felborult hüvelyflóra eredménye, ami ugyanúgy összefüggésben állhat a stresszel és a táplálkozással, a fentebb felsorolt okok mellett.  

FONTOS TUDNI!

A candidiasis étrendjével kapcsolatban nincs tudományos konszenzus. Bár számos tanulmány vizsgálta a candida túlszaporodásának kockázati tényezőit, a kezelési tervek nem kellően kiforrottak és az étrendi korlátozások többségét nem támasztja alá tudományos bizonyíték. A különféle internetes portálok, bejegyzések is egymásnak ellentmondásos információkat tartalmaznak.  

Amit biztosan tudunk, hogy a candida elszaporodása az immunrendszer legyengülésével és a bélflóra felborulásával hozható összefüggésbe, így a célzott étrendi terápiának vélhetően erre kell irányulnia. 

A régi diétás ajánlások különböző megszorításokra koncentrálnak (pl. cukor, gyümölcsök, élesztő, ecet), azonban ezek nem nyújtanak önmagukban hosszútávú megoldást és kellő tudományos magyarázat sincs mögöttük (tisztelet a kivételnek – ami alább olvasható)! 

A kulcs az étrend- és életmódváltoztatásban van, amit érdemes a „tiltólisták” helyett kicsit messzebbről, alapjaiban megvizsgálni. 

Mi lehet a megoldás?

A fentiekből következik, hogy bár nincs konkrét „candida-diéta”, ami tudományosan bizonyított lenne, viszont a Candida túlszaporodásának okait ismerve elindulhatunk a megoldás felé! 

Amennyiben valakinél candidiasist állapítanak meg, az elsődleges kezelési út a felborult egyensúly helyreállítása. Hüvelyi vagy szájüregi fertőzés esetén is a helyi kezelés mellett kiemelt fontosságú a jótékony bélflórát támogató életmód, amit a táplálkozásunkkal és egyéb életmódbeli szokásokkal lehet elsődlegesen befolyásolni. Hogyan? Törekednünk kell a bélflóra diverzitás (sokszínűség) növelését célzó változatos, valamint az egészségre előnyös rostbontó baktériumok számának gyarapítására irányuló rostban gazdag táplálkozásra

A megfelelő étrend és bizonyos probiotikumok fogyasztása befolyásolhatja a bél mikrobiota összetételét, javíthatja a bél integritását és ez hatással van a normál hüvelyflóra fenntartására és helyreállítására.

 

A változatos, növényi alapokon nyugvó, rostban gazdag táplálkozás magával hozza a vitaminbőséget is, ami szintén kiemelt jelentőséggel bír. Az erősen feldolgozott, finomított élelmiszerek, az állati fehérjékben és zsírban gazdag, zöldségekben-, gyümölcsökben-, hüvelyesekben-, teljes értékű gabonákban és olajos magvakban szegény táplálkozás gyakran vezet többek között az A-, E-, C-, B-vitaminok, folsav és a béta-karotin hiányához, ami megakadályozhatná a fertőzéses állapotokat.  

A cukor és finomított szénhidrátok, a magas glikémiás indexű ételek okozta gyakori magas vércukorszint és a vércukor értékek kilengése növeli a gyulladást, a sejtekben oxidatív stressz állapotához vezet, ami az immunfunkciók csökkenéséhez vezethet. Kerülendő továbbá a túlzott zsírbevitel, valamint a telített- és transzzsírok túlsúlya a táplálkozásban.  

Egy kis kitérő a rostokra és a bélflórára:

A rostok az emberi szervezet számára emészthetetlen (vagy részben emészthető) növényi alkotóelemek. A vékonybélből nem tudnak felszívódni, vagy csak részben emésztődnek meg, ezért tovább haladnak a vastagbélbe, ahol a bélflóra baktériumainak táplálékául szolgálnak.  

A humán bélflóra, vagy más néven bél-mikrobiom a vastagbelünkben élő mikroorganizmusok (főleg baktériumok) összessége. Az utóbbi években a kutatók óriási felfedezéseket tettek a bélflóránk állapota és az egészségünk összefüggése között. 

A bennünk élő baktériumok összessége szinte külön szervként működik és kommunikál a többi szervünkkel. Kapcsolatban áll például az aggyal, a májjal, de termel hormonokat, vitaminokat, különféle – az egészségi állapotunkat befolyásoló – anyagokat is (pl. rövid szénláncú zsírsavakat). Vannak gyulladáskeltők, vagy a szénhidrát-anyagcserénket, testsúlyunkat negatív irányba befolyásolók, miközben vannak olyanok, amelyek szaporodásukkal az egészségünkre előnyös közeget teremtenek.  

A kutatások alapján azok a baktériumok, amelyek az egészségünkre pozitívan hatnak, rostokkal táplálkoznak, ezzel tudnak szaporodni. A rostbontó baktériumok rövid szénláncú zsírsavakat termelnek, amelyek egészségesen és épen tartják a bélfalat, szabályozzák a vércukorszintünket, koleszterinszintünket, étvágyunkat és javítják az immunfunkciót. 

Egyetlen forrásai a rostoknak a növények, vagyis a zöldségek, gyümölcsök, gabonák, diófélék, olajos magvak és hüvelyesek. A gabonák közül jelentős rosttartalommal csak a teljes értékű, teljes kiőrlésű gabona- és álgabonafélék rendelkeznek. Vannak vízben oldódó és vízben oldhatatlan rostok, mindkettőre egyaránt szükségünk van. Tehát a különböző rostokat mennyiségi zöldség-gyümölcs fogyasztással, teljes kiőrlésű gabonákkal és álgabonákkal, hüvelyesekkel, diófélékkel és olajos magvakkal tudjuk bevinni a szervezetünkbe. Kiegészítésképpen válaszhatunk hozzáadott növényi rostokat tartalmazó termékeket vagy rostkészítményeket is. Érdemes kiemelt figyelmet fordítani a prebiotikumokra is: olyan, számunkra emészthetetlen rostok, amelyek szelektíven támogatják a jótékony baktériumok elszaporodását (pl. inulin, frukto-oligoszacharidok, béta-glükán, rezisztens keményítők).  

Ha elegendő rostot szeretnél fogyasztani, minden étkezésednek tartalmaznia kell a fent felsorolt növényekből. 

Példák: 

  • Egyél nyers zöldséget minden szendvics, tojásétel, de még főétkezés mellé is.  
  • Étkezések között ne csokit nassolj, hanem friss gyümölcsöt!  
  • Válassz teljes értékű gabonaköretet, rostban gazdag lisztekből készült péktermékeket, tésztákat.  
  • Egyél zöldség alapú ételeket, például rakott, töltött zöldségek, főzelékfélék, tartalmas gabonasaláták.  
  • Fogyassz heti többször hüvelyeseket és natúr olajos magvakat! 
  • Figyelj oda, hogy a tányérod fele mindig zöldség legyen, lehetőleg minél színesebb, változatosabb formában. 
A Candida legyőzésével kapcsolatban tehát két feladatunk van, hogy a károsodott immunrendszert és bélflórát helyreállítsuk.

Táplálkozás: 

  • növelnünk kell a bélflóra diverzitását és a „jó” baktériumok arányát, hogy a Candida kiszoruljon – olyan ételekkel és életmóddal, ami ezt a folyamatot támogatja  
  • vitaminokban és nyomelemekben, különféle fitonutriensekben (növényi tápanyagokban) gazdag étrendet kell követnünk  
  • a Candidát tápláló élelmi anyagokat kell elvennünk, hogy szaporodását gátoljuk à el kell hagyni a cukor minden formáját, a finomított szénhidrátokat, alkoholt, erősen feldolgozott élelmiszereket, gyorsételeket, tartósítószereket és adalékanyagokat, de még a mesterséges édesítőszerekkel is csínján érdemes bánni 
  • kérdéses, hogy el kell-e hagyni az élesztős pékárukat, hiszen az élesztőgombák hő hatására elpusztulnak! Azonban az adalékanyagokkal és tartósítószerekkel teli kenyérféleségeket mindenképp mellőzni érdemes 

Életmód: 

  • rendszeres sport, elegendő fizikai aktivitás (legalább heti 150 perc!) 
  • elegendő alvás 
  • stressz és lelki gondok kezelése 
  • D-vitamin étrendkiegészítés szeptembertől május végéig 

+1 tanács: Étrendkiegészítés 

A bélflóra helyreállítását célzó étrendkiegészítőkkel sokat tehetünk az állapotjavulás érdekében. Ilyen készítmény például a Herbaferm csepp és Prefer rostkapszula 

https://www.dietas-termekek-webshop.hu/herbaferm_etrend-kiegeszito_cseppek_30ml_5660  

Emellett immunerősítésre, vitaminpótlásra válasszunk olyan készítményeket, amelyek jól felszívódó formában tartalmazzák a vitaminokat, pl. Szafi Life vitaminok 

https://www.dietas-termekek-webshop.hu/glutenmentes_termekek/szafi-life/szafi_life_vitaminok_780  

 

candida

Összefoglaló tanácsok candidiosis esetére: 

  • Erősítsük az immunrendszerünket: táplálkozzunk egészségesen, sportoljunk, aludjunk eleget, tartózkodjunk a lehető legtöbbet a természetben, szabad levegőn, kezeljük a stresszes szituációkat és a lelki nehézségeket! 
  • Táplálkozzunk szó szerint minél természetesebben és az ételeket lehető legtermészetesebb formájukban fogyasszuk! 
  • Együnk rengeteg színes zöldséget és gyümölcsöt! 
  • Együnk rendszeresen hüvelyeseket és olajos magvakat! 
  • Együnk rostban gazdag gabonaféléket! 
  • Együnk probiotikus ételeket: pl. fermentált zöldségek, joghurt, kefír! 
  • Együnk prebiotikus növényeket: pl. csicsóka, zab, banán, hagymafélék, cikória, hüvelyesek, spárga, articsóka, rezisztens keményítő tartalmú ételek – főtt és visszahűtött burgonya, rizs 
  • Részesítsük előnyben a természetes táplálékokat az erősen feldolgozott, finomított és gyorsételekkel szemben! 
  • Kerüljük az adalékanyagokat, tartósítószereket! 
  • Válasszunk természetes és a célnak megfelelő étrendkiegészítőket, hogy további adalékanyagokkal ne terheljük a szervezetünket! pl. Herbaferm cseppek, Szafi Life vitaminok 
  • A húsokat, tojást, tejterméket bio/háztáji forrásból szerezzük be (a nagyipari termelés hatására ugyanis antibiotikumok és egyéb vegyszerek kerülhetnek a szervezetünkbe, ami felboríthatja a bélflórát!) 
  • Válasszunk egészséges zsírokat – olíva, avokádó, halak, olajos magvak! 
  • Kerüljük a finomított cukor minden formáját (nádcukor, barna cukor, szirupok, méz, invertcukor, de nem ajánlott ilyenkor a kókuszvirágcukor sem)! 
  • Kerüljük a magas glikémiás indexű gabonatermékeket: finomított liszteket, fehér rizst és az ebből készült termékeket (pékáruk, tésztát, rágcsálnivalók, stb.) 
  • Lehetőleg minimalizáljuk a mesterséges édesítőszer-fogyasztásunkat! 

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .