Búza allergia vagy gluténérzékenység – egyről beszélünk?

Búza allergia? Rengeteget hallhatsz a gluténérzékenységről azonban kevesen tudják, hogy ez pontosan mit takar. Fontos, hogy megkülönböztetünk autoimmun coeliákiát (ejtsd: cöliákia; hívhatjuk „klasszikus lisztérzékenységnek” is), búzaallergiát vagy nem-coeliákiás gluténérzékenységet (Non-Coeliac Gluten Sensitivity, NCGS). 

A gluténmentes étrendet tartók között lehetnek olyanok, akik az életükért diétáznak, mások a kellemetlen panaszokat szeretnék elkerülni, vagy a szervezetük működését harmonizálni. Nem mindegy tehát, hogy a diagnózist a kezünkben tartva mi várhat ránk és mi lesz a diéta célja. Külső szemlélőként pedig fontos megértenünk, hogyha a környezetünkben valaki gluténmentes étkezést igényel, akkor bizony nem vehetjük félvállról a problémáját.

Mi az a búza allergia?

Az autoimmun gluténérzékenység – amiről eddig szó volt – csak egy része azoknak a kórképeknek, amelyeket a glutén kiválthat. A szervezetben másfajta élettani folyamatokon keresztül, de ugyanúgy okozhat bőr-, légzőrendszeri-, vagy emésztőrendszeri tüneteket.

A búzaallergiát klasszikusan nem soroljuk a glutén által kiváltott betegségekhez, azonban ide kapcsolódóan érdemes tisztázni. Ebben az esetben a gabonaféle légúti- vagy bőrpanaszokat okoz (gyakoribb az előbbi) és más gabona pollenallergiákkal együtt jelentkezhet. Kialakulása gyakori a liszttel dolgozó embereknél, például a pék szakmában, felnőttek körében. 

Amennyiben gyerekkorban alakul ki, általában azt kisiskolás korra kinövik. Jellemzően aszthmás típusú tünetek vagy ekcéma alakul ki, súlyosabb esetben fizikai aktivitás indukálta anafiláxiás sokkreakció is előfordulhat. Ez egy életveszélyes allergiás tünetegyüttes, ami mozgásra aktiválódik és azonnali orvosi ellátást igényel, mivel fulladás veszélye áll fenn!

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .