Miért jó Neked a Szafi Free expressz lisztkeverék kelesztés nélküli tésztákhoz?

A lisztkeverék segítségével élesztő és kelesztés nélkül készíthetünk édes és sós „kelt” tésztákat.  A Szafi receptekben a Szafi Free világos puha kenyérliszttel minden esetben felcserélhető.

Kölesliszt

Népszerű gluténmentes alapanyag.

A kölest a pszeudocereáliák, vagyis az úgynevezett „álgabonák” közé soroljuk, mivel felhasználása megegyezik a gabonafélékkel, azonban – rendszertanilag – a perjefűfélék családjába tartozik. A köles természetesen gluténmentes, így cöliákiások, glutén-szenzitív enteropátiban (NCGS), búzaallergiában szenvedők, vagy egyéb okból gluténmentes étrendet követők is fogyaszthatják, amennyiben a keresztszennyeződés veszélye nem áll fenn. A Szafi Free termékek, így a köles, a kölesliszt, vagy az ezt tartalmazó termékek garantáltan gluténmentesek, vagyis a gluténnal történt szennyeződés teljes mértékben kizárható a gyártási technológiának köszönhetően.

 

Tápanyagbomba

A köles egy tápanyagban gazdag szénhidrát forrás (összetett keményítő formájában), emellett magas fehérje tartalommal rendelkezik és egyben többszörösen telítetlen zsírsav forrás. Aminosavak közül magasabb metionin és cisztein tartalma a máj védelmébenjátszik fontos szerepet, ami nem csak májbetegeknek segít, de preventív szerepe is van. Kiemelkedő B1, B2, B3, B5, B6, Folsav, Vas, Réz, Mangán, Magnézium, Cink és magas élelmi rost tartalma valóságos „szuperélelmiszerré” teszi, ami mellett aligha kell vitamintablettákat szednünk. Emellett bővelkedik antioxidáns hatású fitokemikáliákban (növényi hatóanyagok), amelyek csökkenthetik a koleszterinszintet és rákmegelőző hatásúnak bizonyulnak. Természetesen ehhez kiegyensúlyozott, változatos táplálkozásra is szükség van, de ha hasonló tápanyagdús élelmiszerekkel töltjük meg étrendünket, nem kell étrendkiegészítők válogatásával foglalkoznunk.

 

Batata liszt

A batáta liszt tulajdonképpen az édesburgonyából készült liszt. Nagyon gazdag A-vitaminban, ami egy erős antioxidáns, így a szervezetben keletkezett és a környezeti ártalmak okozta káros szabadgyököket képes semlegesíteni. Egyik formája a retinol, aminek nagy szerepe van a szemünk egészségének megőrzésében, de bőrünk szépsége és védelme is kiemelkedő feladatai közé tartozik. Sok más funkciója mellett fontos eleme a például a sejtosztódás folyamatának és a reprodukciónak (szaporodásnak) is.

A batáta liszt egy keményítőforrás, összetett szénhidrát, ami lassabban emeli meg a vércukorszintet, mint a búzafinomliszt. Inzulinrezisztencia, cukorbetegség étrendjébe is beilleszthető, mivel rostban gazdag.

Magas kálium-tartalma miatt többek között szív-érrendszeri betegségekben szenvedők számára kiemelten ajánlott (például magasvérnyomásesetén), de rendszeresen sportolók táplálkozásából sem hiányozhat!

Tápióka keményítő   

A tápióka, vagy más néven manióka vagy cassava egy gumós növény, melynek magas a keményítő tartalma, ásványi anyagokból vasat és kalciumot tartalmaz. A tápióka keményítőt ebből vonják ki, ami egy természetesen gluténmentes alapanyag, a liszthez hasonlóan felhasználható különféle pékáruk, sütemények, palacsinták elkészítésénél. Magas szénhidrát tartalma ellenére jó hír, hogy úgynevezett rezisztens (ellenálló) keményítő található benne, ami úgy viselkedik az emésztőrendszerben, mint a rostok: a felszívódás nélkül tovább haladnak a vastagbélbe, hogy ott a jótékony baktériumok táplálékává váljanak. Így a helyes bélflóra kialakulásához járul hozzá.

A tápióka lassabban és egyenletesebben emeli meg a vércukorszintet, ezáltal hosszantartó energiával lát el, összehasonlítva a kukoricakeményítővel. Így bár azt gondolhatnád ez a finom fehér liszt a magas szénhidrát tartalmával biztosan kiakasztja a vércukomérődet, a valóságban ez nem így van. Főleg nem a Szafi lisztekben, ahol hozzáadott rostokkal tovább lassítjuk a szénhidrátok felszívódását.

Útifűmaghéj (Psyllium)

Az utifű maghéj egy vízben oldódó rost, vízzel keveredve géles, kocsonyás állagot képez. A rostok ezen típusa csökkenti a koleszterinszintet azáltal, hogy megkötik és nem engedik azokat visszaszívódni a véráramba, tehát gyakorlatilag a felesleg távozik a széklettel. A vízben oldódó rostok másik nagyszerű hatása, hogy javítják a szénhidrát-anyagcserét, vagyis jó hatást gyakorolnak a vércukorszintre.  A psyllium kb. 55%-a fermentálódik a vastagbélben, vagyis a meg nem emésztett részek táplálékul szolgálnak a vastagbél baktériumai számára, elősegítve ezzel a jótékony bélflóra kialakulását és a bélfal egészségét, ez pedig a szervezet egészére pozitív hatást gyakorol. A helyes bélflóra többek között hozzájárul a túlsúly, az inzulinrezisztencia, a szív- és érrendszeri betegségek és feltételezhetően a gyulladásos bélbetegségek megelőzéséhez, de a más kialakult betegségek kezelésében is kulcsszerepet kapnak. Még a hangulatra is hatással van, így például a depresszió kialakulásában és kezelésében is fontos szerepet tölt be. A rostban gazdag táplálkozás tehát elengedhetetlen az egészséges szervezet működéséhez, így az útifűmaghéjat tartalmazó termékeknek ott a helyük a helyes táplálkozási szokások között!

Jó tudni:

Szoptatás alatt is biztonsággal fogyasztható, azonban túlzott fogyasztása esetlegesen hasmenést vagy puffadást okozhat. A rostok tolerancia szintjén mindenkinek egyénileg szükséges kitapasztalnia, beállítania.

Bambuszrost

A bambuszrost egy vízben nem oldódó étkezési rost, cellulózt, hemicellulózt és lignint tartalmaz. A vízben nem oldódó rostoknak számos jótékony élettani hatása van. Lecsökkentik a bélben a tranzitidőd (vagyis gyorsabban halad át a salakanyag), ezáltal az esetlegesen káros, toxikus anyagoknak (amelyek a táplálékkal kerültek a szervezetünkbe) nincs idejük visszaszívódni a vastagbélben. Az esetlegesen kórokozó mikroorganizmusok is nagyobb számban ürülnek, mivel a rostok megkötik azokat. Megnövelik a székletmasszát, ezáltal enyhe nyomást, stimulációt gyakorolnak a bélfalra, folyamatosan „edzésben” tartva azt, így megelőzhető a diverticulosis betegség (a vastagbél kiöblösödése), a székrekedés, megőrizhető a bél egészsége, megelőzhető a vastagbéldaganat. A rostok csökkentik a szénhidrátok és zsírok felszívódási sebességét és mennyiségét is. Óriási szerepük van a cukorbetegség és az elhízás megelőzésében, kezelésében, mivel nemcsak a jóllakottság érzését növelik, hanem egészséges egyensúlyban tartják a vércukorszintet is. Minél magasabb rost tartalmú egy étel, annál alacsonyabb a glikémiás indexe (GI).

Így a Szafi termékek a fent részletezett hozzáadott rostoknak köszönhetően alacsony glikémiás indexszel rendelkeznek, a lassan felszívódó szénhidrátok közé tartoznak.

 

 

 

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .