Nem minden diéta célja a fogyás...

Elöljáróban annyit tudnod kell, hogy kivétel nélkül minden diéta hatásos (vagy hamarosan hatásos lesz), ha a szervezeted egészséges és energia (kalória) deficitben vagy. Nem a neve számít, nem az, hogy ki írta. Az, hogy hat. 

Az energia(deficit)

Akkor vagy energiadeficitben, ha kevesebb energiát viszel be, mint amennyit felhasználsz. Az energiafelhasználásod az alapanyagcserédből és a nap során végzett mozgásból, illetve az elvégzett szellemi tevékenységből adódik össze. Az alapanyagcseréd azt jelenti, hogy működnek a szerveid, élsz, emésztesz, lélegzel, dobog a szíved. A kellő energia a mennyisége mindenkinek más, de azért nem két falat…

A jó hír az (és ezt sokan nem tudják), hogy akkor is „égeted a kalóriákat”, amikor nem csinálsz semmit. (Tehát, ha most éppen fekve olvasod ezt a cikket, mozdulatlanul, akkor is energiát égetsz). Ehhez jön hozzá minden olyan mozgás, ami a napi tevékenységedből adódik, pl. fel-alá séta az irodában, teregetsz, porszívózol, kimész inni egy pohár vizet, elsétálsz a boltba egy liter tejért, de a szellemi munka is sok energiát igényel, hiszen olyankor keményen dolgoznak az agysejtjeid. (Éppen ezért olyan nagy butaságok a koplalós diéták, még úgy is, ha eleinte mindig sikerrel állsz a mérlegre. Hosszú távon nem működik, sőt igen káros az egészségre!)

A napi energiaszükségleted persze legjobban az intenzív, vagy hosszú időn át végzett mozgás (például valamilyen sporttevékenység) növeli.

A képlet egyszerű: mindent beleszámolva lesz egy energiaszükségleted, amit, ha az étkezésekkel éppen lefedsz, akkor nem változik a súlyod. Ha többet eszel (és több energiát viszel be) hízol, ha kevesebbet eszel (és kevesebb energiát viszel be) akkor a szervezeted nekiáll lebontani a raktárokat, fogyni kezdesz, eltűnnek a hurkák… Azonban visszakanyarodva az első mondathoz: ehhez egészséges anyagcsere és hormonrendszer szükséges.

Nem minden „diéta” célja a testsúlycsökkentés. Sokan kényszerből váltanak egy bizonyos étkezési formára, mások bizonyos meggyőződésből követeknek valamilyen táplálkozási irányzatot. A következőkben nézzük meg, melyek azok a diéta/étrend típusok, amelyekbe beleilleszthetők a Szafi Free és Szafi Reform termékek.

Paleo étrendbe illeszthető lisztkeverékek, termékek

A Szafi Reform termékek nem tartalmaznak gabonákat, álgabonákat, hüvelyeseket, burgonyát, kukoricát és cukrot sem. Ezáltal a paleo diétát követők étrendjébe beilleszthetők.

A paleo diéta az ősember táplálkozási szokásain alapszik. Az elmélet szerint a mezőgazdasági termelés megjelenése előtt az ember csak húsokat, halakat, tojást, bogyókat, gumós és zöld leveles növényeket, illetve olajos magvakat fogyasztott.

A paleolit étrendi előírás ezért nem engedélyezi a gabonák, hüvelyesek, tejtermékek és a finomított cukor fogyasztását, illetve elvárja, hogy lehetőleg semmilyen feldolgozott élelmiszert se fogyassz. A paleo étrend csökkentett szénhidráttartalmú, a tápanyagok közül a fehérjék és a zsírok kerülnek előtérbe.

Jó ha tudod: Rövid távon sok bíztató eredmény született, hosszú távon azonban kérdéses az étrend egészségre gyakorolt hatása, így ezt is, mint minden hasonló döntést, alapos utánajárás és szakértői vélemény előzze meg!

A modernkori élelmiszeripar ezt továbbfejlesztve ma már olyan termékeket kínál, melyek a felsorolt élelmiszercsoportokat kihagyják ugyan, de az engedélyezett – tehát a paleo diétába illeszthető alapanyagokból megszokott ételek elkészítését – teszik számodra lehetővé. Így a gabonalisztek, mint például a kókuszliszt, szezámmagliszt, vagy a gumós növények lisztje, mint az édesburgonyaliszt vagy a tápiókaliszt felhasználható a diéta során. A Szafi Reform termékekkel paleo diétát követve is lehetőséged nyílik például galuskát, süteményeket, hamburgerzsemlét, vagy éppen egy gyerekkort idéző palacsintát enni. „Paleósként” sem kell tehát lemondanod a kenyérről, kifliről, hiszen a Szafi Reform péksütemények egytől-egyig csak paleo diétába illeszthető alapanyagokból állnak és csökkentett szénhidráttartalommal rendelkeznek.

Élelmiszerallergia és élelmiszer intolerancia (a „mentes” étrendek)

A Szafi Free termékek mind garantáltan (szennyeződésmentesen) glutén-, tej-, tojás-, szója-, illetve olajos magvaktól (diófélék)- mentesek, így élelmiszerallergiában és érzékenységben szenvedők étrendjébe beilleszthetők.

Ketté kell választani az ételallergiát és az étel intoleranciát. Az ételallergia egy – nem várt – tünetegyüttest kiváltó immunfolyamat, míg az ételintolerancia leginkább felszívódási, emésztési zavar, vagy érzékenység bizonyos – élelmiszerekben természetesen jelen lévő – anyagokra.

A leggyakoribb allergének gyermekkorban a tej, a tojás, a szója és földimogyoró, míg felnőtteknek a halak, rákfélék, tengeri herkentyűk és olajos magvak okoznak problémát. Napjainkban egyre gyakoribb, hogy az immunrendszer felnőttkorban is kórosan reagál bizonyos élelmiszer összetevőkre, vagy az emésztőrendszer nem megfelelő működése miatt kényszerül valaki speciális diétára. Ezen kívül számos egészségügyi panasz, vagy egyszerűen csak egyéni döntés indikálja, hogy valakinek például glutén-, tej-, vagy szójamentes termékre van szüksége. Ha a megszokott napi rutinodat folytatnád és továbbra is úgy akarsz enni, mint a diagnózis előtt, mostmár erre is van lehetőséged. Hatalmas választék áll rendelkezésedre a Szafi termékek között, szinte már minden ételre van „mentes” opciónk. Akkor is, ha nassolnál és akkor is, ha a mindennapi kenyeredet keresed.

Vegán étrend – táplálkozás növényi alapokon

Vegán étrendben kizárólag növényi eredetű ételek, élelmiszerek engedélyezettek, tehát kizár minden állati eredetű élelmiszert: így nem fogyaszthatók a húsok, húskészítmények, halak, tojás, tej és tejtermékek, de még a méz vagy a zselatin sem. A vegán étrend gerincét a zöldségek, a gyümölcsök, a gabonák, a hüvelyesek és az olajos magvak alkotják. Számos sütemény, pékáru tejtermék és tojás hozzáadásával készül, így vegán étrendben nehézkes lenne a megvalósításuk.

A Szafi Free termékek lehetővé teszik, hogy vegán étrendet követők is beépíthessenek olyan ételeket a mindennapjaikba, amikről úgy gondolnánk, hogy le kellene mondani róluk. Nem csak sütemények, vagy péktermékek, de növényi fasírt, darálthús-, vagy tojásrántotta helyettesítő, növényi alapú termékek is megtalálhatók a palettán.

Fennáll a veszélye, hogy ha nem megfelelően állítod össze a vegán étrended, tápanyaghiányok alakulnak ki és végső soron talán még többet ártasz magadnak, mint amennyit használsz. Nagyon fontos ezért figyelmed arra, hogy tápanyagban gazdag élelmiszerekkel töltsd meg a kamrád és ne finomított, feldolgozott ételek kerüljenek a tányérodra! A Szafi termékek egytől egyig magas tápanyagtartalmú, értékes vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag alapanyagokból állnak, amelyek hozzájárulnak a szervezeted egészséges működéséhez.

Szénhidrát-anyagcsere zavarok

Inzulinrezisztencia és cukorbetegség esetén nagyon fontos a szénhidrátok minőségének figyelembevétele. A diagnóziskor az orvosod biztosan elmondta, hogy kerülnöd kell a gyorsan felszívódó szénhidrátokat, mivel azok nagyon hamar és jelentősen emelik a vércukorszintedet, ez pedig további problémákat és a betegséged súlyosodását eredményezheti.

A diétádat tehát rostban gazdag, lassan felszívódó szénhidrátokból kell összeállítani ráadásul úgy, hogy a vércukorszintedet folyamatos kontroll alatt lehessen tartani. A Szafi lisztek magas rosttartalmuk révén alacsony glikémiás indexszel (GI) rendelkeznek, így egyenletes, lassú vércukor emelkedést okoznak. Rosttartalmuk mellett a termékek kiváló alapanyagainak köszönhetően növényi fehérjéket is nagyobb arányban tartalmaznak, amelyek a szénhidrátok felszívódását tovább lassítják, rengeteg vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak, többek között olyanokat is, ami a megborult szénhidrát-anyagcserére jótékony hatással vannak (például mangánt, magnéziumot, krómot, B-vitaminokat).

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .