Prevenció: Vajon megelőzhetőek a betegségek?

Gyakran hallunk a prevenció fontosságáról, arról, hogy kis odafigyeléssel sok betegség megelőzhető. Gyakori, hogy a megelőzés fontosságát értjük, de nem kapunk konkrét megoldási javaslatokat, hogy pontosan mit is kellene tennünk. Íme, összegyűjtöttük egy cikkben!

Tényleg fontos a mozgás a betegség megelőzéséhez?

Így van, a prevenció része a testmozgás! Nincs fontosabb, mint a testmozgás, hiszen már napi 30 perc- lehetőleg szabad levegőn töltött – mozgással (ami lehet séta, futás, kerékpározás, vagy túrázás is) számos szív- és érrendszeri probléma megelőzhető, ahogy a túlsúly, az elhízás, vagy a cukorbetegség és az emésztési problémák is. Ezek legtöbbje ugyanis a mozgásszegény életmódra vezethetőek vissza.

Napi 30 perc mozgás segíthet a betegségek megelőzésében.

Rostok és a prevenció

A rostok szerepe fontos: jótékonyan hatnak az emésztésre, csökkentik a zsírsavak és a koleszterin felszívódását, lassítják a vércukorszint emelkedését és gosszú távon növelik a teltségérzetünket. Nem is különösebben nehéz odafigyelni rájuk, hiszen a rostok természetes forrásai a teljes kiőrlésű gabonafélék, zöldségek, gyümölcsök, hüvelyesek, álgabonák, amiket érdemes rendszeresen fogyasztani.

A rostokra azért is kell különösen odafigyelni, mert a rostszegény életmód és a kevés folyadék fogyasztás növeli a vastagbéldaganatok kialakulásának esélyét és az emésztőrendszeri panaszok előfordulását. Különös, de a rostszegény táplálkozásnak jelentős szerepe van, az elhízás, a túlsúly, a cukorbetegség és az szív-érrendszeri betegségek kialakulásában.

A napi ajánlott rostbeviteli mennyiség 40-45 gramm / nap. Emellé minimum 2 liter (de inkább több) folyadékot kell innunk.

Aki szeret egészségesen táplálkozni szinte biztosan tudja, hogy a különböző rostokat teljes kiőrlésű gabonákkal, zöldségekkel, gyümölcsökkel és hüvelyesekkel tudunk bevinni a szervezetünkbe. A gabona tartalmú köretek fogyasztásával, a gabonával dúsított termékekkel, a különböző rakott ételekkel, a nem mindenki által szeretett főzelékfélékkel, salátákkal és szinte bármilyen gyümölcs fogyasztásával majdnem biztos, hogy elegendő rostot tudsz bevinni a szervezetedbe. Fokozhatod a rostdús táplálkozásodat korpákkal, magokkal, őrleményekkel.

Egészséges táplálkozás

Az egészséges táplálkozáshoz fontos a szélsőségektől mentes, a makro-és mikrotápanyagok megfelelő aránya, az elegendő rost- és folyadékbevitel mellett. Makrotápanyagoknak tekinthető a fehérje, a zsír, és a szénhidrát, mikrótápanyagnak a vitaminok és ásványi anyagok.

Egészséges életmód

Az egészséges életmódhoz a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás, a testi-lelki-szellemi jólét és a rendszeres testmozgás mellett a kiegyensúlyozott táplálkozás is hozzá tartozik. Az immunrendszer megfelelő működéséhez pedig szükséges a minőségileg megfelelő tápanyagbevitel.

Szűrővizsgálatok

A megelőzés egyik formája, hogy időnként részt veszel a kötelező szűrővizsgálatokon. Ne várjuk meg amíg már a kialakult betegséget kell kezelni, sokkal könnyebb megőrizni az egészséget, mint újra visszanyerni. Ennek érdekében fontos rendszeresen (minden vizsgálatnak megvan a periodicitása, van amelyiket évente van amelyiket kétévente érdemes) eljárni megelőző szűrővizsgálatokra.

prevenció betegség megelőzés

Elhanyagolt emésztőrendszeri panaszok

Az elhanyagolt emésztőrendszeri panaszok, a puffadás, a rosszabb közérzet, az elégtelen emésztés, legtöbbször valamilyen táplálék allergiára, táplálék intoleranciára utal. Ha az állapot huzamosabb ideig fennmarad, akkor komoly egészségkárosító hatása lehet. A bél – folyamatos és állandó gyulladása – a rossz emésztés és felszívódás, tápanyaghiány kialakulását okozhatja a szervezetben.

Gyermekek táplálkozása

Fontos, hogy már gyermekkorban a mindennapok részét képezze az egészséges táplálkozás. Mivel a gyerekek ismerkednek a világgal és utánozva tanulnak, a legegyszerűbb út a példamutatás, a közös vásárlás és főzés, az alapanyagok megismertetése. Kormányzati cél lehet a közoktatási, köznevelési intézmények bevonása az egészséges táplálkozással kapcsolatos kezdeményezésekbe.

 

Prevenciós előadások, oktatás

A prevenció tulajdonképpen a megelőzés. Mivel sokan nincsenek tisztában azzal, hogy mire is kellene pontosan odafigyelniük, az egyik legfontosabb eszköze az oktatás, edukálás, és az, hogy ez a megfelelő szakemberek bevonásával történjen. A táplálkozástudomány területén a dietetikusoknak, táplálkozástudományi szakembereknek van ehhez jogosultságuk és megfelelő tudásuk.

Szakember- kihez forduljunk

A táplálkozással, a vélt vagy valós különböző ételallergiával és intoleranciával, diétákkal kapcsolatos kérdésekkel minden esetben dietetikusi segítségre lesz szükségünk.

 Pszeudo gabonák és hatásaik

Többféleképpen írják, egyben egyetértenek: a kinoa (vagy quinoa) szuperélemiszer, de vannak, akik szupergabonának hívják. És valóban az, hiszen rendkívül magas a fehérjetartalma, sok rost, vitamin és ásványi anyag is található benne, miközben glutént nem tartalmaz, ezért a gluténérzékenységgel élők is bátran fogyaszthatják. Sokan – tévesen – gabonának hiszik a kinoát (melyet a rizs helyettesítésére is használhatunk) de tuljdonképpena  kinoa a Dél-Amerikában őshonos Chenopodium quinoa (rizsparéj vagy disznóparéj) nevű növény magja.

A kinoa (quinoa) mellett szól, hogy fehérje-, rost- B1-, B2- és B6-vitamin forrás, magas a kalcium-, magnézium- és folsavtartalma, és a vastartalma (bár ez az elem a növényekben előforduló formájában nem hasznosul olyan jól, mint az állati eredetű vas).

Ha még nem ettél: ezek apró magvak és tényleg tartalmazzák az összes, a szervezetünknek szükséges esszenciális aminosavat, és csodálatos módon éppen annyit amennyire szükség van. Ez fontos, mert az esszenciális aminosavakat szervezetünk nem képes előállítani, ezeket csak táplálkozással tudjuk magunkhoz venni. A qiunoa előnye még az is, hogy számos antioxidánst, poliszacharidokat (nyákképző rostokat) és viszonylag sok E-vitamint tartalmaz. 

 

Folyadékfogyasztás és a prevenció

Évek óta számtalanszor hallhattad, hogy (nemtől, életkortól függetlenül) fontos odafigyelni a folyadékbevitelre. Testünk több, mint a fele víz, ezért a folyadékháztartás egyensúlyának fenntartása fontos, sőt több fiziológiás folyamat működéséhez nélkülözhetetlen. A légzés, az izzadás, pisilés által elvesztett folyadékot pótolni kell. Erre egyébként a diéták is figyelnek, emelt rostbevitel mellett, fontos a megfelelő mennyiségű folyadék bevitele, ellenkező esetben emésztőrendszeri problémáink lehetnek.

Azt javasoljuk, hogy a fő folyadékbevitel a víz, a cukrozatlan tea legyen (ezek kalóriatartalma 0 vagy elenyészően alacsony) de a levesek, az ételek nedvességtartalma, zöldségek-gyümölcsök leve mind hozzájárul a napi folyadékbevitelünkhöz.

Vas-folsav szerepe a betegség megelőzésben

Jól felszívódó formában a vas (hemvas) elsősorban olyan állati eredetű ételekben található, mint a májban, a belsőségekben, a különböző húsokban, a tojásban, de a már ismert növényi vasforrásaink is – a búzakorpa, a tökmag, a szezámmag, a pisztácia mellett a hüvelyesek, a lenmag, a köles, kinoa, pisztácia, rókagomba is – fontosak.

A vas hatékonyabb felszívódását segíti a C-vitamin és a Béta-karotin, a kálcium, magnézium, a fiátok, az oxalátok viszont gátolják, ahogy a kávé, a tea, a magas rosttartalmú élelmiszerek is.

Végszó:

A betegség megelőzés cikkünk végéhez értünk. Reméljük mostmár Te is látod, hogy melyek azok a területek, amelyekre figyelned kell. 

Kérdésed van? Tedd fel nekünk itt, hozzászólás formájában!

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .